Як захистити свій земельний пай ?

Відповідно до Закону України “Про порядок виділення земельних ділянок у натурі власникам земельних часток (паїв)” від 5 червня 2003 року № 899-IV право на земельну частку (пай) мають п’ять категорій осіб, а саме: колишні члени сільськогосподарських підприємств, кооперативів, товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай); громадяни-спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом; громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай); громадяни, право на земельну частку (пай) яких визнане судом; громадяни, переселені із зони Чорнобильської аварії.

Власники земельних паїв, які здали їх в оренду сільськогосподарським виробникам, чи то корпораціям чи то фермерам як правило мало цікавляться змінами в земельному законодавстві, а більше уповають на добропорядність орендарів. Однак таке пасивне землеволодіння може призвести не лише до погіршення родючості грунту земельної ділянки, а й взагалі до втрати права власності через використання різних шахрайських схем недобросовісними орендарями.

Для надійного захисту свого права на розпорядження земельним пайом власнику слід дотримуватись наступних порад.

Перше і головне. Оформити право власності на земельну-ділянку пай.

Отже, лише після державної реєстрації права власності на земельний пай (отримання державного акту на землю, а з 2013 року – витягу з державного реєстру речових прав) власник має право здати свій пай в оренду.

Друге. Слід чітко усвідомити, що на сьогодні власник земельного паю не має права його продати або закласти в банк як іпотеку, а лише здавати в оренду. Усі інші договори є фіктивними і ведуть до ошуканства.

Третє: усі виплати по договору оренди є договірними величинами, а не встановлені державою. Тому збільшувати чи зменшувати оплату можна лише за домовленістю сторін. Для ініціації зміни орендодавець повинен письмово повідомити орендаря про це та навести аргументацію. Оскільки орендна плата в переважній більшості визначається як відсоток до грошової оцінки землі, то зміна грошової оцінки землі є підставою для перегляду орендної плати. Повідомляємо, що з 2012 року державою проведено індексацію вартості землі, тобто грошова оцінка землі зросла…

І останнє. Орендодавець повинен не лише платити вчасно та у повній сумі, чи натуральному виразі. Він зобов’язаний вживати ряд заходів, що забезпечують належну (попередню) якість земель. Тому власники повинні постійно витребовувати у орендарів письмові докази щодо вжиття таких заходів, а в разі відмови, або невжиття таких заходів власник має право звернутись до відповідної екологічної інспекції для проведення екологічної експертизи та родючості землі. Адже, якщо родючий шар землі буде знищений чи пошкоджений її неможливо буде використовувати за цільовим призначенням – для сільськогосподарського виробництва. В цьому разі буде грубо порушено право землевласника.А усі заподіяні збитки слід буде відвойовувати у суді!.

 

Авторизація

Регистрация

Генерация пароля

Регистрация